Další z žáků 2. trojročí, kterého nenechala 3D tiskárna v klidu je FIlip. Samostatně a mimořádně pečclivě připravil model, ve kterém bydlí Homer Simpson se svojí rodinou.
Proč si se pustil do modelování zrovna domu rodiny Simpsonových?
V prosinci minulého roku jsem se snažil přijít na něco co bych mohl vymodelovat/vytisknout. Chtěl jsem něco co je známé a pozitivní.
Do této žádosti spadali Simpsonovi, nejdřív jsem se snažil vymodelovat figurky postav (bez úspěšně),
dále jsem se snažil s kamarádem vymodelovat dům Simpsonových ale i s interiérem (to se také ukázalo jako nedosažitelné).
A proto jsem to vzdal. V únoru jsem se ale začal už tak nudit, že jsem si vzpomněl na dávno zapomenutý projekt 3D tisku.
Sedl jsem za počítač do programu Tinkercad a za 6 hodin bylo navrhnuto. Další den jsem se z panem učitelem dohodly a on můj dům téhož dne vytisknul.
Podle čeho si ho modeloval a jak jsi zvolil velikost celého domu?
Modeloval jsem podle obrázků Google. Měřítko jsem odhadl, tedy přesněji jsem si pozorně prohlížel obrázky a pak to šlo samo.
Jak se ti podařilo, že je takhle barevný?
To je výsledek práce která trvala cca 8 hodin. Vše začalo tak, že mi přišel už vytištěný dům, protože rád kreslím tak mám doma akrylové barvy které plní stejnou práci jako barvy na 3D tisk (ty jsou ale několikanásobně dražší).
Vyhledal jsem si dům Simpsonových na internetu a začal míchat barvy, bohužel mi došla bílá takže jsem donatřel dům tmavou a koupil jsem si další set barev. Když přišli tak jsem dům musel natřít znova, aby měl správnou barvu, to ale nestačilo a tak jsem ho musel natřít ještě jednou.
Pak jsem natřel střechu, detaily a bylo hotovo. Nejlepší detail je podle mně Grafity „El Barto“ které se původně vůbec nepovedlo, ale když jsem se ho pokusil vyčistit tak vzniklo něco co opravdu jako grafity vypadá.
Co je pro tebe na modelování nejtěžší?
Nejtěžší bylo barvení, je to časově náročné a lidi na to musí mít smysl pro detail, ten já naštěstí mám ale i tak je to velmi náročné (to neznamená že to není zábavné).
Dále je obtížné sundavání podpěr (slouží k tomu aby se dum neroztekl při tisknutí). Důležité je také si při modelování dát pozor na malé předměty, ty se pravděpodobně zničí (původní dům měl v každém okně příčku žádná nepřežila sundavání podpěr).
Co všechno tě na modelování na 3D tisku baví?
Možnost naprosté volnosti vymodelovat se co chci a jak chci. Časová náročnost, skvělý způsob útěku před nudou.
Jaké další 3D projekty se ti podařily a jaké plánuješ? Máš něco rozpracovaného?
Aktuálně nic nemám rozpracovaného, ale plánuji další stavby ze seriálu Simpsonovi. První na řadě asi bude Bar/Hospoda u Vočka.
Díky a těšíme se na další projekty!
Filip M. a Tomáš Drbohlav
3D tiskárnu máme půjčenou v rámci programu Průša do škol.