Jakou barvou mohou svítit hvězdy? Jak vzniká jaderná reakce? Proč je černá díra černá?
Jak rozeznám meteorit od kamene? Co jsou to neutronové hvězdy? Mají všechny měsíce vázanou rotaci? Proč nemůžeme přistát na Jupiteru? Je vesmír nekonečný? Kolik má vesmír galaxií?

To jsou prosím některé z otázek, které dětem v prvním trojročí (!) vyvstaly v mysli v průběhu projektového týdne na téma VESMÍR.

Rádi jsme k nám pozvali vědce pana Petra Brože, který je geologem a specializuje se na projevy sopečné činnosti na Marsu, aby nám na ně odpověděl.
S velkou radostí jsme pak jen pozorovali, že panu Brožovi stačí tabule a fixa k tomu, aby dětem krásně poutavě a pochopitelně odpověděl a mnohé vysvětlil.
Děti se tak již nyní seznámily například s pojmem foton, iridium či atom. Dozvěděly se, proč by na ně na Venuši nepršela kyselina sírová, že hvězdy nesvítí zelenou barvou nebo že pomůcka na uklidnění, kterou používají ve třídě, je vlastně Möbiova páska, která je stejně nekonečná jako vesmír.

Děkujeme panu Brožovi a těšíme se na další setkání. Děti mají ještě spoustu skvělých otázek a na některé z nich už vědci dokonce znají odpověď.

Gabriela Dvořáková