Celkem 7 záhonů bylo losem rozděleno mezi sedm tříd prvního a druhého trojročí. Třídy obdržely kombinace rostlin (semínka), které jsou k danému záhonu v duchu permakultury ideální na pěstování. Červená třída se např. proměnila v bramboráře. Gratulujeme a jsme rádi – Míša K. pochází ze zahradnické rodiny. Třídám z prvního trojročí pomáhají děti z druhého např. tím, že jim pro záhonky namíchají zeminu Melův substrát ve správném poměru.
Záhonky hodláme využít k učení venku. Není to jen o kypření půdy, plení a pravidelném zalévání. Každý záhon je živá laboratoř vhodná k počítání, měření, pozorování půdních živočichů. Rovněž se jedná o voňavý, hmatatelný prostor pro smyslovou výchovu.
Děti z druhého trojročí vyráží na zahradu pravidelně každé úterý nebo pátek. Všechny třídy mají pro sebe vyhraněný jeden vyučující blok. Třídy docházejí celé včetně třídní učitelky a svých asistentek. Je pro ně připraven program koncipovaný tak, aby se témata a činnosti střídaly, přičemž dochází k propojování mnoha předmětů v jeden krásný celek. Na zahradě se skvěle snoubí chemie s češtinou, fyzika s filozofií, zeměpis s biologií a matematikou. Slaměná učebna poskytuje suché a teplé zázemí ke ztišení, společnou diskuzi, stejně jako místo pro závěrečné ohlédnutí na konci programu.
Děkujeme Petrovi s Michalem za znovuzprovoznění kamen po předchozím zimním poškození vandaly. Pro zájemce o informace – vše už je zase krásné, uklizené a opravené.
Děti z druhého trojročí si v rámci svých tříd vedou zahradní kroniku. Po dvojicích se střídají v roli kronikáře (literárního vypravěče), statistika (měření teplot, zápis o počasí) a fotografa.
První trojročí tráví na školní zahradě svůj polední čas takřka každý den. Děti jsou na čerstvém vzduchu, mohou se „vylítat“. Po více než hodinovém pobytu venku se lépe soustředí na následné učení uvnitř. „Nejdřív se děti celkem nudily a nevěděly tzv. co by. Postupně si ale samy našly s čím si hrát, kde odpočívat nebo co vyrábět. Teď jsme mnohdy překvapení jejich náhlou kreativitou, která je čím dál větší“ pochvaluje si Karin za žlutou třídu.
V prvním trojročí vznikla nástěnka coby INSPIROMAT. Učitelé a asistenti na ni mohou najít herní tipy a nápady pro pobyt na zahradě. Taktéž básničky, tradice a svátky korespondující s aktuální roční dobou (měsícem).
Děti z druhého trojročí si v rámci zahradního programu zaselo zelené dobroty a odneslo s sebou do třídy na parapet.
Čerstvě narostlou řeřichu a oves už děti z fialové a zelené třídy minulý týden snědly :-).
První a druhé trojročí se momentálně věnuje předpěstování rostlin za okny v teple školních tříd.
Děkujeme Janě N. za spolupráci na vymýšlení konceptu učení venku, Terce D., že vzala celý koncept na svá bedra, vymýšlí aktivity a venku s dětmi pracuje, Petrovi D., že pomáhá chlapskou silou, radou i znalostmi přírody, a v neposlední řadě dětem, které jdou s chutí do všeho, co nabízíme.
Do práce na zahradě se naplno zapojují také rodiče. Pomáhají, s čím je potřeba. Jsou velkou podporou v činnostech, které děti nezvládnou. Opraví, přenesou, převezou vše, co je třeba. Za to jsme všichni moc vděční.