V půlce listopadu jsme se žáky šestého ročníku společně vyrazili na farmu, abychom pod vedením Petra Dolenského, kterého znáte také jako hospodáře u našich školních včel, založili malé políčko s obilím.

Myšlenka na experimentální pěstování několika druhů obilí už nějakou dobu zrála, takže když se Petr zmínil, že má k dispozici potřebné náčiní na orbu, rychle jsme se domluvili na termínu a oslovili šesťáky napříč druhým trojročím. Zájem byl veliký, v podstatě se neúčastnily jen děti, které byly nemocné.

Nejprve jsme si trochu povídali a prohlíželi různé typy obilí a jeho zrn, abychom porozuměli tomu, co vlastně budeme dělat. Pole jsme také změřili a rozdělili na tři části, abychom mohli zkoušet, ve které části budeme mít největší úrodu, když někde pohnojíme a jinde ne.

Krásně se nám vydařilo počasí, bylo tedy příjemné zkoumat kvalitu naší půdy, políčko čistit od slámy, která zbyla po předchozím pěstování brambor, a při samotném orání nám už bylo takové teplo, že jsme odkládali bundy. Při vláčení někteří litovali, že mají teplé boty, ty se nám ale ráno více než hodily, protože se v Praze ukázal první přízemní mrazík. My jsme vysévali pšenici ozim, které ani mráz nevadí.

Na jaře nás čeká další setí, tentokrát takzvaných „jařin“, v létě budeme sklízet, příští podzim obilí vymlátíme, umeleme mouku a upečeme chléb. Tak nám držte palce!